Service Pack 3′lü Windows XP CD’si Nasıl Yapılır?


Bundan sonraki Windows XP kurulumlarımız için işletim sistemimiz kurduktan sonra Service Pack 3‘ü yüklemektense, bu paketi Windows Xp CD‘mizin içerisine entegre etmek bizlere oldukça zaman kazandıracaktır. Şimdi bu işlemi gerçekleştirmek için nelere ihtiyacımız var onların bir listesini çıkartalım

– Önyüklemeli bir Windows XP CD’si (Herhangi bir Servis Paketi ekli, Home veya Professional)
Windows XP Service Pack 3 (Türkçe sürümü 5 Mayıs’ta bizlerle olacak, şu an için İngilizce)
Bart’s Boot Image Extractor (BBIE / Önyükleme bölümünü çıkartmak için)
Nero Burning ROM (Önyüklemeli CD oluşturmak için)

Bütün bu araçları temin ettikten sonra adım adım işlermlerimizi yapmaya başlayabiliriz. Fakat bu işlemi yapmak için elinizdeki Xp Service Pack 3 mutlaka son çıkan sürüm olmalı, BETA sürümler ile yapacağınız işlemlerde sorun yaşayabilirsiniz.

1. İlk adım olarak Windows XP CD‘mizin ve Service Pack 3‘ün içeriğini aktaracağımız iki adet klasör oluşturacağız. Bu klasörleri oluşturmak için eğer var ise hard disk’inizin “D” bölümünü tercih ediniz. Klasörlerimizin ismini sırasıyla “WINXPSP2CD” ve “WINXPSP3″ olarak veriyoruz.

2. Bir sonraki adımda Windows XP CD‘mizin içeriğini “WINXPSP2CD” klasörüne, XP Service Pack 3 dosyamızıda “WINXPSP3″ klasörü içerisine kopyalayacağız fakat bu işlemi yapmadan önce “Gizli Dosya ve Klasörlerin” görünür olduğuna ve “Sistem Dosyalarının Korunmasının” devre dışı olduğundan emin olmalıyız. Bu işlem için “Control Panel –> Folder Options –> View” adımlarını izleyerek buradaki seçeneklerimizi kontrol ediyoruz.

3. Gerekli kontrolleri yaptıktan sonra Windows XP CD‘mizin içeriğini “WINXPSP2″ klasörüne, XP Service Pack 3 dosyamızıda “WINXPSP3″ klasörüne kopyalıyoruz. Kopyalama işlemleri bittikten sonra Service Pack 3 dosyamızın içeriğini bulunduğu klasöre açmamız gerekiyor bu işlemi yapmak için Start Menu –> Run‘a geliyoruz ve buraya D:\WINXPSP3\windowsxp-kb936929-sp3-x86-enu.exe -x yazdıktan sonra Enter‘a basıyoruz. Bu işlem SP 3 içeriğini bulunduğu klasöre açacaktır işlem bittikten sonra orjinal Service Pack 3 dosyamızı silebiliriz.

4. Şimdi indirmiş olduğumuz Bart’s Boot Image Extractor aracını “D” diskimizde oluşturacağımız “BBIE” klasörünün içine açıyoruz. Bu işlemin ardından Start Menu—>Run ile Komut Satırımızı açıyoruz. D:\BBIE\ klasörüne geliyoruz ve aşağıdaki komutu yazıyoruz.

D:\BBIE\bbie x: (x burada XP CD’nizin bulunduğu sürücünün adıdır.)

BBIE, CD’de olan herhangi bir Boot imajını tarayacak ve D:\BBIE\image1.bin, dosya adı ile bir imaj dosyası çıkartacaktır.

5. Şimdi sıra Service Pack 3‘ü Windows XP’mizin içine entegre etmeye geldi. Start Menu –> Run adımlarını izliyoruz ve buraya D:\WINXPSP3\i386\update\update.exe /integrate:D:\WINXPSP2CD satırını yazarak Enter‘a basıyoruz ve hemen arkasından entegrasyon başlıyor.

6. Artık elimizde dosya olarak Windows XP Service Pack 3 içeren bir işletim sistemimiz oldu. Sıra bu dosyamızı CD’ye yazdırmaya geldi. Şimdi Nero Burning ROM‘u açın ve sol kısımdan “CD-ROM(Boot)” seçeneğini seçin. Arından sağ kısımda bulunan “Boot” sekmesi altındaki “Image File” için “Browse” diyerek az önce BBIE ile çıkarttığımız “image1.bin” adlı önyükleme imajını seçin.

Alt kısımdan “Enable expert settings” kutucuğunu da işaretledikten sonra “Kind of emulation“a “No Emulation“, “Number of loaded sectors“e ise “4” değerini verin.Daha sonra “ISO” sekmesine geçin ve buradaki “File name length (ISO)” ayarını “Max. Of 31 chars (Level 2)” olarak değiştirin. “Label” sekmesinde ise “Disc name” olarak “WINXPSP3” etiketini girin. Şimdi “New” butonuna tıklayarak az önce oluşturduğumuz “WINXPSP2CD” içersindeki dosyalarımızı yazdırmak üzere ekleyin. Yazdırma hızı olarak 24x seçerseniz daha sağlıklı bir kayıt işlemi gerçekleşecektir.

Reklamlar

Etiketler:, ,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: