Exchange : Kullanıcıların İnternet Üzerinden Mail Göndermesinin ve/veya Almasının Kısıtlanması


Kullanıcıların İnternet Üzerinden Mail Göndermesinin ve/veya Almasının Kısıtlanması

Yöneticiliğiniz boyunca kullanıcıların İnternet üzerinden mail göndermesini ve/veya almasını kısıtlayabilmek için bazı adımlara ihtiyaç duymuş olmanız muhtemel; işte bu makalede bu amaca en kısa ve etkili yoldan nasıl ulaşılabileceğini açıklamaya çalışacağız.

Kullanıcıların internet tabanlı e-mail göndermelerini kısıtlayabilmek için herşeyden önce bir SMTP bağlayıcısı (-connector) yaratmamız gerekmekte; nitekim bu kısıtlamayı SMTP Sanal Sunucusu (Virtual Server) üzerine konumlandırmamız mümkün değil.

a. Bir Mail-Etkinleştirilmiş Grup yaratarak bu gruba anlamlı bir isim verelim. Bizim kullandığımız örnekte “No Internet Mail” ismini kullandık. Bu grubun Mail-Etkinleştirilmiş olduğundan emin olun.

b. İnternet tabanlı mail gönderme becerisine sahip olmayan kullanıcıları bu gruba ekleyelim.

Şimdi sıra bir SMTP Bağlayıcısı (-Connector) yaratmakta. İşte izlenmesi gereken yol:

1. Exchange System Manager’ı açarak “Connectors” taşıyıcısının konumunu bulun.

 

2. “Connectors” taşıyıcısının üzerine sağ tıklayarak New > SMTP Connector’ı seçin; bu işlemi yaptığınızda, yeni bağlayıcı için Özellikler(-Properties) iletişim kutusu karşınıza çıkacak, oluşturduğunuz SMTP Connector’a bir isim verin; ben kendi işlemimde “Default SMTP Connector” ismini vermeyi tercih ettim.

 

3.  Şimdi yarattığınız SMTP Connector’ı SMTP Virtual Server’ımızla ilişkili hale getirmemiz gerekiyor. Bu işlemi yapmak için “Add” butonuna tıklayın. Karşınıza bir SMTP Virtual Server listesi çıkacak; bizmi çalışma ortamımızda tek bir SMTP Virtual Server bulunmakta. Siz SMTP Virtual Server’ı seçerek OK’a tıklayın.

 

4. Sonraki adımda yapılması gereken şey, bir “Address Space” ile bu bağlayıcıyı ilişkilendirmek. Address Space’i basitçe bu bağlayıcının mail gönderebileceği adreslerin listesi olarak tanımlayabiliriz. “Address Space” sekmesine gidin ve Add butonuna tıklayın. Karşınıza “Add Address Space” iletişim kutusu çıkacak, buradan SMTP’yi seçin.

5. Yukarıda gösterildiği gibi bir “Internet Address Space Properties” iletişim kutusunun karşınıza çıkmış olması lazım. “E-mail Domain” alanına * ifadesini girin; bu ifade, bu bağlayıcının herhangi bir SMTP domainine mail gönderme yeteneğine sahip olduğunu göstermektedir, OK’a tıklayın.

 

Şimdi yarattığımız grubun İnternet üzerinden mail gönderememesi için kısıtlamayı tertip etmeliyiz.

6. “Delivery Restrictions” sekmesinin üzerine tıklayın ve aşağıdaki şekilde gösterildiği üzere grubunuz “Reject messages from” kısmına ekleyin:

 

7. SMTP Connector özelliklerinden çıkmak için OK’a tıklayın.

Bu adımlardan sonra, “No Internet Mail” grubunda yer alan birisi bir mesaj göndermeye çalıştığında karşısına aşağıdakine benzer bir cevap çıkacaktır:

Mesajınız, göndermek istediğiniz alıcıların bir kısmına ya da tamamına erişmedi.

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: